Taklit güneş gözlüğü neden zararlı

Ucuz güneş gözlüğü zararlı mı ? Hava sıcaklığı yükselip düşse de, ilkbahar güneşi iyi hissettirir. Güneşe çıktığınızda gözümüzü azaltmak için, güneş gözlüğü alırsınız ve gözlerinizi bir kenara bırakarak gözlerinizi harcamak yerine gözlerinizi harcamaktan ziyade, bu makalenin bir yılımını da göz önünde bulundurursunuz.

Atmosfer zararlı ışınların çoğunu filtrelemesine rağmen, UV (ultraviyole) ve kızılötesi (IR) ışınlar güneşte göze zarar verebilir. Ozon tabakasının tükenmesiyle, insan cildi ve gözleri üzerindeki zararlı radyasyon, dünyaya daha fazla miktarda ulaşır ve sonuç olarak, cildimizin ve gözlerimizin sağlığı daha fazla etkilenir.

UV ışığı ken B, önlem alınmadığında cilt yanar; Göz hasarı için UV-A ve özellikle UV-B radyasyonu önemlidir. Özellikle yaz aylarında güneş koruyucuları giyilmemeli ve çocuklar daha fazla özen göstermelidir. Bu ideal güneş gözlüğü ile mümkün olacak, gözlerimizi zararlı ışınlardan koruyacak. İdeal bir sunglass lensi, UV ve IR ışınlarını etkin bir şekilde emerek, göze zarar vermelerini önler. Özellikle, açık renkli gözler, alerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentosa, albinizm gibi göz hastalıkları güneşten daha fazla etkilenmektedir.

Kuru göz ve kaşıntı; Katarakttan kalıcı körlüğe kadar ciddi belirtiler görülebilir
Güneşe uzun süreli maruz kalmanın kısa süreli olumsuz etkileri ciltte güneş yanığına benzer. Korneal kuruluk, kaşıntı, karıncalanma, yanma, ağrı, kanama, şikayetler geliştikçe ve birkaç gün içinde ilaçlarla düzelir. Orta vadede konjonktivanın kalınlaşmasına ve gözlerin etinin oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, sürekli bir görünüm göz çevresindeki kırışıklıkları azaltacak ve cilt erken yaşlanmaya neden olacaktır.

Uzun süreli UV ışınlarına kalıcı olarak maruz kalmaları, ancak ortaya çıkan makülanın (sarı nokta), maküler dejenerasyon ve katarakt gibi körlüğe neden olan iki ana hastalık olması durumunda, başlıca ciddi istenmeyen etkiler. UV ışınları, lenslerdeki proteinleri bozarak erken yaşlarda katarakt gelişmesine neden olabilir. Aynı şekilde, makülanın makülasında hasara neden olur, bu da net görmeye neden olur, bu da maküler dejenerasyona ve kalıcı görme azalmasına neden olur. Bu ciddi etkiler uzun vadede ortaya çıkacağından, pek çok kişi günlük eylemi kabul etmeyi ihmal ediyor, ancak bu olduğunda ne yazık ki kalıcıdır ve körlüğe yol açabilir.

Gözlüklerin UV ışınlarından ve polarize camdan korunduğundan emin olun.

Güneş gözlüğü seçimi, özel dikkat gerektiren estetik perspektifler hariç, gözlerin sağlığını etkileyecek ciddi bir iştir. UV ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüğü yüksek kaliteli filtre camından (en az% 70-80) yapılmalıdır. Rahatsız edici polarize lensler parlama ve parlama riskini% 99, UV ışınlarına karşı koruyan polarize güneş gözlüğü gözlerimizi zararlı ışınlardan korur, ayrıca daha net ve rahat bir görüş sağlar.

Modelinizi beğendiğiniz için taklit gözlük kullanmayın

Sağlık Bakanlığı ithal güneş gözlükleri için bir sertifikasyon şartı getirmiştir. Kukla olmayan güneş gözlükleri UV filtreleme sertifikasına sahiptir. Gözlük satın alırken, bu belge incelenmeli ve sertifikasız güneş gözlüğü alınmamalıdır. Sahte güneş gözlüklerinin zararlı ışınlara maruz kalması, gözün gözbebeğinin zararlı ışınlarının miktarını arttıran, göz bebeğinin sağlığını daha da kötüleştirmesine rağmen bozulur.

Sahte gözlük takmaktan onları giymemek daha iyidir. Bu nedenle, güneş gözlüğü satın alırken ve seçerken çok dikkatli olmalısınız. Güneş gözlüklerinin korunması için iyi bir çerçeve sağlamak için kişinin yüzüne ve göz çevresindeki yapının kapanmasına da uygun olmalıdır, gözler göze yakın kalmalı ve aynı zamanda gelen ışık ver. Güneş gözlüğü takamayan küçük çocuklar için alınacak önlemler; Güneş saat 10 ile akşam 5 arasında çok etkilidir ve büyük şapkalar kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir