Progresif gözlük kullanımı

Tek bir lensin doğru bir şekilde kapanmasını sağlamak için kesişen üç görünmez görüntüleme alanı vardır. İlerleyen mercekler gelişmiş optik teknolojinin bir örneğidir. Kişisel bir kullanıcı için tanımlandığında mükemmel bir memnuniyet sunarlar. Ancak, bazen insanların ilerici lenslere alışması için biraz eğitim alır.

Birinci öncelik, bir optisyen kişiye danışmaktır. Her birimiz eşsiz bir birey ve gözümüz ve görsel alışkanlıklarımız eşsizdir. Bu nedenle iyi bir gözlükçü, kişisel ihtiyaçlarınızı anlamanızı sağlayacaktır. Örneğin, çalışma alışkanlıklarınız hakkında fikir edinmek için iş ve hobileriniz hakkında sorular soracaktır. Duruşunuz ve başınızın şekli de önemlidir.

Hassas gözlerin incelenmesi, progresif merceğin optimal işleyişini sağlamada özel bir rol oynar. Her iki gözü ayrı ayrı ölçmekle kalmayıp, her iki göz de gerekli sayıda gözlük (dürbün) belirlemek için test edilir. Sadece bunu yaparak yakın ve uzak sayıları tespit etmek mümkündür.

Doğru montaj ölçümleri de gereklidir. Gözlük camının iyi performansı için, öğrencinin merkezi merceğin merkezi ile hizalanmalıdır. Daha karmaşık ilerleyen lensler için ek önlemler gerekebilir.

Progresif lenslerin yeni kullanıcıları yeni gözlüklere alışmak için zamana ihtiyaç duyarlar

Fakat endişelenmeyin: Çok az insan modern progresif merceklere uyum sağlayamaz. Bu teknoloji sürekli gelişmektedir. Başka bir yeni kullanıcı için progressive gözlük kullanımı biraz zaman alabilir. Göz ve beyin ilerici camın farklı dioptrik kuvvetlerine uyum sağlamayı öğrenmelidir. İşte bir örnek: ilerici gözlük kullanıcısı merdivenlerden yukarı çıkınca, ilerleyen gözlüklerin alt kısmını inceleyecek. Bununla birlikte, camın bu kısmı yaklaşık 40 cm’lik bir okuma mesafesine ayarlanır. Merdivenler elbette daha uzak, bu yüzden odakta olmayacaklar. İyi haber, vizyonun son derece karmaşık, aynı zamanda çok uyumlu olmasıdır. Kısa sürede yeni koşullara uyum sağlayabilir. Merdivenleri tırmanırken, kullanıcı gözlük camının orta veya uzun alanlarının merdivenlerini görmek için başını biraz aşağıya yatırıyor.

İlerici gözlük kullanmak için ne kullanmalıyım?

Camın kenarlarında küçük bir bulanıklık ve küçük rahatsızlıklar.
Görme alanı yakın okuma için merceğin hemen altında olduğundan, özellikle kısa mesafelerde daha fazla kafa hareketi. Her şeyden önce, kişisel görsel alanlara ve gözlüklerdeki pozisyona alışmanız gerekir: sadece alt bölgede kısa mesafeler görürsünüz. Uzaklara bakarsanız, camın üst kısmını kullanırsınız, aksi halde gördüğünüz bulanık olacaktır.

Bu adaptasyon sorunları normaldir ve hızlı bir şekilde azaltılacaktır. Buna ne kadar çok alışırsanız, o kadar çok yok olurlar. Hızlı bir adaptasyon için, ilerleyen gözlükleri her günden başlayarak kullanmalısınız ve ideal tüm gün boyunca kullanmaktır. Bu arada, erken kırklı ve gelişmekte olan yakın görme sorunları veya yıllarca kullanmak bifocals biriydi hem ilerici lensler alışabilirsin. Bununla birlikte, onu kullanmaya ne kadar erken başlarsanız, ona alışmak o kadar kolay olacaktır. İlerleyen maskeyi kapama ile ilgili bir sorun yaşadığınız andan itibaren kullanmaya başlamak çok faydalıdır, çünkü yakın görüşünüz ufak bir düzeltme gerektirecektir. Uyarlama süresi de oldukça kolaydır, çünkü görsel mesafeler arasındaki sayı hala nispeten küçüktür.

Yeni progresif lenslerden hala memnun değilseniz, gözlükçünüz iki veya üç haftalık alıştırmadan sonra size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir