Güneş gözlükleri konusunda bilinmesi gerekenler

Güneş gözlüğü günümüzde güneşin göz kamaştırıcı etkilerine karşı korumak için sıklıkla şık bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, güneş gözlüklerinin ana görevi, gözleri güneşin ultraviyole ışınlarından veya göz hasarına ve ciddi göz hastalıklarına neden olabilecek diğer ultraviyole ışınlarından korumaktır.

Ultraviyole ışınlar güneş radyasyonu ve ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) görünmez dalga boyunda bulunan 3 gruba ayrılmıştır. Ultraviyole C ışığı atmosferik tabakalar tarafından emildiği ve Dünya’ya önemli ölçüde ulaşamadığı için gözler için herhangi bir problem yaratmaz. Öte yandan, ultraviyole A ve özellikle ultraviyole B ışığı, göz hasarında önemlidir. Özellikle son yıllarda, ultraviyole ışınlarının gözler üzerindeki olumsuz etkileri ozon tabakasının incelmesiyle artmıştır.

Ultraviyole radyasyonun gözler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?
Ultraviyole radyasyonun göze olan olumsuz etkileri kısa ve uzun süreli oluşumlarına göre iki gruba ayrılabilir. Güneşli bir günde gün boyunca ultraviyole ışığa uzun süre maruz kalma nedeniyle, güneş yanığı gibi cilt lezyonları kısa süreli olumsuz etkilere bir örnek olabilir. Bu yaralar genellikle birkaç gün içinde iyileşebilir, ancak ağrılıdır ve bazı ciddi göz enfeksiyonlarının oluşumuna hazırlanabilir. İki katarakt dejenerasyonu ve görme kaybı dünyasında en belirgin ve en yaygın neden olarak ortaya çıkan maküler ultraviyole ışınlarına (sarı noktalar) uzun süreli sürekli ultraviyole oküler maruziyet üzerindeki ana ciddi yan etkiler. Güneşe maruz kalma derecesini artıran çeşitli faktörler, ultraviyole ışınları ile gözlere verilen hasarı artırabilir.

Bu faktörler şunları içerir:
Çevre: Ultraviyole etkisi kar, kum ve suda daha yüksektir.
Yükseklik: Yükseklik arttıkça ultraviyole seviyesi artar.
Enlem: Ultraviyole, ekvatora yaklaştıkça enlem derecesi azaldıkça yükselir.
Hayat dışı süre: Güneş ışığına maruz kalma süresi ile çekilen ultraviyole ışığın miktarı artar.
Göz ve Ten Rengi: Açık göz ve cilde sahip insanlar, ultraviyole radyasyon riski daha yüksektir.
Günün saati: Ultraviyole ışınlarının en yüksek olduğu saatler 10 ila 16 saat arasındadır.
Sezon: Ultraviyole en güçlü ilkbahar ve yaz, sonbahar ve kış ayları, ultraviyole damlalarının seviyesidir.
İlaçlar: Tetrasiklin ve doksisiklin gibi bazı ilaçlar göz ve cilt hassasiyetini ve ultraviyole negatif etkilerini artırır.

Gözlerin güneşe zarar vermesi nedeniyle, özellikle güneşli ve özellikle yüksek riskli ortamlarda, erken yaşlardan itibaren tüm insanlar için güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir. En uygun güneş gözlüğü tipini seçerken, gözlük çerçevesi ve camın şekli hariç, birkaç faktör dikkate alınmalıdır.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Gözlüklerin ultraviyole ışınlarının engellenme derecesi:

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camın ultraviyole ışınlarının tıkanma derecesidir. Normalde, her bir lens farklı oranlarda ultraviyole engelleyebilir, ancak ultraviyole ışınlarının etkili bir şekilde bloke edilmesi için özel kaplamalar kullanılır. Erkek güneş gözlüğü markaları UVA ve UVB bloke edici seviyeler incelenmeli,% 99’dan fazla UV bloklama sistemi seçilmeli,% 100 bloklama oranı tercih edilmelidir. Güneş gözlüklerinde kullanılan ayna kaplamaları, göze yayılan ışık miktarını azaltırken ultraviyole bloke oranını etkilemez.

Cam rengi ve karanlık:
Güneş gözlüğü seçiminde bir başka önemli faktör de camın rengi ve karanlığıdır. Camın rengi ve karanlığı ultraviyole engelleme derecesine bağlı olmamasına ve seçimin kişisel tada bağlı olmasına rağmen, her camın rengi farklı özelliklere sahiptir. Yeşil ve gri lensler görüntünün kontrastını etkilemez ve renk bozulmasına neden olmazken, kahverengi lens kontrastı ve derinlik hissini arttırır ve renk bozulmasına neden olur. Mavi gözlükler karda en iyi görüntüyü sunarken, diğer renkler bozulmaya neden olurken, kırmızı ve pembe gözlükler bilgisayarın en iyi görünümünü sunar ve renk bozulmasına neden olur.

Pilotlar, kayakçılar ve denizciler, özellikle gözlere zararlı olması beklenen ve uzaktaki nesnelerin daha net bir görünümünü sunan mavi ışınları engellemek için amber gözlükleri tercih ederler. Üstün alttan bir renge sahip gradyan şekilli cam, özellikle sürüş esnasında rahatsız edici yansımaları önlediği için tercih edilebilir. Işığın miktarına bağlı olarak açılıp koyulaşabilen fotokromik veya renkli lensler, iç ve dış ortamlarda kullanılabildikleri için avantajlıdır. Bu gözlüklerin ultraviyole bloke edici özelliği güneş gözlükleri olarak kullanılabilirken, camın renginin açılmasının uzun zaman alabileceği unutulmamalıdır. karanlık bir ortama açık bir ortam. Polarize gözlükler özellikle deniz, kayak ve arabada kullanım için tavsiye edilir, çünkü su veya kar yüzeyinden yansıyan ışığı etkili bir şekilde azaltırlar. Polarize camın özelliği normal olarak ultraviyole bloke ile ilişkili değildir, ancak hem polarize hem de verimli ultraviyole gözlüklere sahip olmak mümkündür. Gözleri çevreleyen güneş gözlüğü ve güneş gözlükleri seçilebilir çünkü ışınları gözlerden azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir