Gözlük Çerçevesi Nedir

Gözlük çerçevesi cinsleri plastik, metalden yapılmış ve hammaddelerine göre kombine edilmiş çerçeveler, kullanılacak çerçeveler ve her türlü çerçeveler, çerçeveler, çerçeve çerçeveleri ve yarım çerçeveler (okuma); imal edilecek.

RİM HALKASINA GÖRE ÇERÇEVE TİPİ

Üretim ve kullanım amaçları için;

Jant Halkası Tüm Çerçeveleri: Bunlar, Jant halkasının merceği çevrelediği çerçeve türleridir.

Çerçeveler: Halka yarı ve diğer kısmı çerçeve tipidir.

Yönlendirmeler: Lensin temporal ve nazal bölümlerinin sap bloğu ve lensin köprü kısmı üzerine delinmediği ve takılmadığı çerçevelerdir. Organik mercek mineral lenslerden daha kolay nüfuz edebildiğinden, organik mercekler tercih edilir. Bu nedenle lensin, çerçevelenmiş çerçeveyi kullanmak için organik olması tercih edilir. Bu çerçevelerde, ayrı bir köprü, tutamaçların hareketine izin veren bir çift menteşe ve tutamak parçasından oluşur. Köprü, lensin burun kenarına yakın deliğe tutturulur ve saplar, geçici bölüme yakın olan deliğe vidalanır. Faset bağlantılarının kullanımı için, gözlük çerçevesinin kullanılmasına özellikle dikkat edilmeli, çünkü objektif yalnızca vida içerdiğinden, objenin bifokal ölçümleri aksta gerçekleşecektir.

Yarım çerçeveler: Normal gözlük çerçevelerine göre alt jant yüksekliğine monte edilir. Uzak gözlük kullanmayanlarda dar gözlük veya okuma gözlüğü olarak tercih edilirler. Bir mesafede gözlük yokluğunda daha kullanışlıdır. Hasta, çerçeveyi tepenin sonuna doğru uzatarak burnun ucuna doğru yerleştirdiğinde, gözlüklerin üstünden uzağa bakabilir.

ÇERÇEVE BİLEŞENLERİ

Hammaddelere göre çerçeveler;

Plastik çerçeveler

Metal çerçeveler

Kombine Çerçeveler

Çerçeve çizgilerinin inceliği ve kalınlığı, gözlüklerin hem işlevlerini hem de estetiğini değiştirir. Aynı modelde, ince bir plastik çerçeve ve kalın bir plastik çerçeve farklı görünüyor. Bu iki camı renkleri hesaba katmadan karşılaştırdığımızda, ince metal çerçeve daha az fark edilirken, kalın plastik çerçeve daha belirgindir.

PLASTİKTE CAM ÇERÇEVE PARÇALARI

Bu çerçevelerde objektif çerçeve, çerçevenin ısıtılmasıyla mercek çerçevesine yerleştirilir. Lensi takarken aşırı güç kullanmayın. Çerçeve ya da kenar (yarım halka) eğilmiş ve kubbesi kırılmış olduğundan çerçeve aşırı ısınmamalıdır. Bu durumda da amaç çerçevelenmeyecek. Üniform ağırlık çerçevesinin nominal kalınlığı, 4 mm’lik bir tabaka malzemeden yapılmıştır. Bu kalınlık, üretim toleransına tabidir ve tolerans yönünde olabilir (-). Malzemenin keskin kenarlarını ovalize ederken ve parlatırken ek kayıplar oluşabilir.

Köprü: normalde Bumping Köprüsü = Hump metodu olarak bilinen bir sistem dışarıya bombardıman edilir. 4 tip köprü bulunmaktadır.

Normal köprü

Gömme köprü

Semer tipi köprü

Köprü tipi köprü

Akımın normalden fazla olması veya burnun köprüsünün zayıf olması gibi özel durumlarda, jantı dışarıya çıkarmak için bir ara köprü (yerleşik tip) gereklidir.

Böyle bir köprünün üretimi için burun yapmak için dış kısmın arkasına ek malzeme eklenmiştir. Eyer tipi köprü (+) bir çıkıntıya sahipse, köprünün (köprünün) olduğu gibi burun çevresindeki dönüşü arttırmak için burnun arkasına ek malzeme eklenir. Düz bir köprünün üzerindeki çıkıntı boştur ve basit bir durumda kamburun şekli yer değiştirir ve ihmal edilir.

Alerjik olmayan plastik malzemenin ekleneceği veya entegre edileceği sert yastıklı çok sayıda dolgulu plastik çerçeve mevcuttur. Sabitleme, ayarlanabilir kadran üzerindeki iğne şeklindeki yastığın (Roking-pad) takılmasıyla da mümkündür. Bu köprü tipi, kenar 2 ile lensler arasındaki mesafeyi azaltmayı amaçlamaktadır.

Menteşeler: Plastik çerçevelerde normal olarak tanımlanan menteşelere menteşeler denir. Amaçları ekstra silahlar için bir birlik olarak hizmet etmektir. Aks cıvatası çıkarıldığında, menteşe iki yarıya bölünür. Bunlardan biri çerçevenin ön tarafına bağlıdır. Diğeri ise kollara bağlanır.

Yarım menteşenin her parçası bir plaka olarak adlandırılır. Perçinlemek için iki veya daha fazla delik açıldı. Aks vidası burçtan geçer. Minimum kuzeye (eklemli ayak) sayısı 3 tiptir. 2 eklemin ilk yarısında, diğer yarısında bir. Bununla birlikte, her bir bağlantı 5 ve 7 jantlardan oluşmaktadır.

Kapağın ön tarafına takılan contanın uzantısı LKG (sap) olarak adlandırılır. Bu tutamaklar, gönye, yarıçap (radius) ve geriye doğru tarama gibi farklı şekillere sahiptir.

Gözlükleri daha esnek ve sağlam yapmak için menteşe gözlüklerin sapına monte edilir.

Silahlar: Selüloz asetat gözlük çerçeveleri, serbest bırakıldığından beri kolların büyük bir kısmı olarak takviye edilmiş çelikten imal edilmiştir. Bu teller, kolların sağlam, muntazam ve kolay ayarlanmasını sağlar. Dekoratif görüntüler, dişler üzerine pres ve elektro kaplama ile verilir.

Plastik çerçevelerde, tutamağın iç kısmı, sapın içine sokulmadan önce gümüş kaynağı ile kaynaklanır. Sapın menteşe kısmı daha sağlam ve dekoratif bir görünüme sahiptir.

METAL CAM PARÇALARI

Bu tip bir çerçeveye lens takılması Göz vidalarını gevşetmek, yerleştirildikten sonra lensi sıkarak yapılır. İlk tespit işleminden sonra, vidalar sıkılır ve kontrol edilir. Bu vidalar zamanla düşerek kaybedilebilir. Vidalar kontrol edilmeli ve gerektiğinde sıkıştırma için optiğe getirilmelidir.

Altın veya nikel-gümüş kaplamalı çerçevelere dekoratif bir görünüm vermek için iki ana yol vardır.

Bunlardan biri (Rim) Mercek yuvalarının hizalanmasını sağlamak için plastik bir örtü ile kaplanmıştır. Plastik çubukları kısmen kaplamak da mümkündür.

Başka bir yöntem şasinin ana bölümlerinin dekoratif bir şekle sahip tel veya banttan yapılmasıdır. baskı işlemi (prosesi) genel tasarım şekline göre malzeme üretilir, ancak bu yöntemle yapılan bir çerçeve sırt kalıp kesme yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Köprü: Yakın zamana kadar, genellikle birbirinden tamamen farklı 2 farklı köprülü metal çerçeve mevcuttur. Bunlardan biri, yukarıdan bakıldığında görünümünden dolayı W köprü tipi olarak bilinir.

Bu tip ana parçalar, don camları üzerinde lehimlenen ve merkezi kısım ve tepe olarak bilinen ağız kenarlarıdır. Kemerin doğrudan burun üzerinde oturması nedeniyle, rahat bir uyum sağlamak için dikkatli ayarlama gereklidir.

Metal çerçevelerde, gözlükler, burun üzerinde durmayan bir çubuğa bağlanır. Plakalar, burnun eğimine göre ayarlanacak olan yuvaya yerleştirilir.

Bu plakalara salınımlı plakalar denir ve ismin yeterince tespit edildiği sabit plakalardan ayırt edilir.

Levha kolu genellikle güverte çubuğunun bir uzantısıdır ve tüm güvertelere eklenecek iki kaynak noktasına sahiptir.

Metal çerçevelerde tampon köprülerinin son gelişimi; Jantın her iki tarafında sabitlenmiş, ancak kısmen dönme olanağına sahip bir ters “U” plakasıdır. Bunun avantajı daha geniş bir yüzey sağlamaktır. Bu ayarlanabilir.

Levhalar metal çerçevelerdeki buruna tamamen temas eder. Göz çemberinin yanağı kaldırdığı ve arttığını veya azaldığı gösterilmiştir. Sürekli temas tahrişe neden olabilir. Kısacası, tabaklar; Plastik pedler, lensin burun üzerindeki ağırlığını dağıtan ve destekleyen kol mil üzerinde hareket eder.

Jantlar (göz halkası): Göz kapağı lensin etrafındaki alanı ve lensin kenarını kaplar ve çerçeveye sıkıca tutturur. Metal gözlük çerçeveleri iki farklı şekilde yapılır. Bunlar şunlar:

Yuvarlak jant halkası (yuvarlak kenar)

Düz kesitli iki tip O-ring vardır (ribbon = belt).

KOMBİNE GÖZLÜK ÇERÇEVESİNİN ORTAKLARI

Birleşik karelerin bazı kısımları metaldir ve diğer parçalar plastiktir. Cam jant ve güverte metalden yapılmış olmasına rağmen, jantın üstü plastiktir.

ÇERÇEVE SAP TİPLERİ

Camın sapı üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Menteşe parçası, stok kısmı ve damlama kısmı.

Menteşe Parçası: Bu, gözlüğün ön kısmını tutamak parçasına bağlayan menteşenin parçasıdır.

Popo Kısmı: Genellikle düzdür. Sapın diğer kısımlarından farklıdır ve menteşenin ucundan düşmeye doğru uzanır. Klipsin kıvrımlı kısmı plastikle kaplanmış ve plastikle kaplanmıştır.

Damlama Bölümü: Bu, tutamağın ucunun bittiği mesafedir. Genellikle top şeklinde veya armut şeklinde bir şekilde biter. Bu uç plastik bir örtü ile kaplıdır.

GOGLU KOLU TİPLERİ

Çerçeve, baş desteğinin her iki tarafındaki kulakların üzerinde, çubuğun bazı uçlarının halkaların menteşe kısmına bağlı olarak durmasını sağlar.

4 tip çerçeve tutacağı vardır. Bunlar şunlar:

Konforlu tutamak (kafa tipi): Kıvrımlı kısım, bir enine kesite sahip bir bükülmez uca eklenir. Kavisli uç genellikle top şeklindedir. Normalde en çok kullanılan tip.

Kulp tipi (kalamar jumper türleri): kalamar (Rider tipi): Kablonun kavisli parçasının şeklini alın, ekstrakt bir sarım telinden esnek merkezi suşun adı elde edilir. Çocuklar, sporcular ve koruyucu gözlükler için kullanılır çünkü çıkarmaları kolay değildir.

Dikişli Sap: Bu, genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılan bir manşon türüdür. Bu, tokaya tutturulmuş elastik bir şerit veya kurdele ile kısa, düz bir taban ve çocukların geri çekilmesini önlemek için gözlükleri bağlayan bir sap şeklidir.

Sağ tutamak (kütüphaneci tipi): takılması ve çıkarılması kolaydır. Kulağın arkası düz ve sağlamdır. Okuma gözlüklerinde kullanılır.

Gözlük kollarının metal kısımları elektro-kaplanabilir ve farklı renklerde ve dekoratif olarak yapılabilir. Plastik parçalar asetat olabilir. Bu, sapların ayarlanmasını kolaylaştırır.

METAL GÖZLÜKLERİN GÖZLÜKLERİ
Metal çerçeveler; Bunlar hammaddenin metal olduğu çerçevelerdir. Zamanla, metalin kaplama ve yapısı, deforme olmayacak hammaddelerden yapılmalıdır.

Metal çerçevedeki hammaddelere göre;

Örneğin, üzerinde metal bir çerçeve yapılmış olan hammadde hakkında bilgi varsa, görüntü ayarına karşılık gelen 12 K GF.12 K gibi bir işaretçiyi görürüz. ayarlaması. GF altın olduğunu söylüyor.

12 R GF R = Mikronun kalınlığını, karışımdan ziyade hammadde üzerinde bir kaplama olarak gösterir.

12 K GF K = Bu altın ve metal karışımıdır.

Çerçevenin hammaddesi diğer malzemelerden yapıldığından ve hammadde kaplandığı için, terleme veya hava koşullarından dolayı kaplamalar bozulabilir. Bunu önlemek için çok ince bir film tabakası ile kaplanmıştır.

Nikel ve Gümüş Çerçeveler: Paslanmaya karşı çok daha dayanıklıdır ve çerçeveye doğrudan uygulanabilir. Para oranı daha yüksek ise, atlama ve esneme yoktur. Nikel oranı ile gittikçe zorlaşıyor. Para oranı daha yüksek olduğunda, paspas daha önemlidir. Çinko, bu karışıma gerektiği gibi pirinç ilave edilebilir.

Paslanmaz çelik çerçeveler (Paslanmaz çelik): Krom ve nikel karışımıdır. Kaplama olmadan kullanılabilirler. Elektrokaplama ile de kullanılabilir. Germe ve yay için kullanışlıdır. Çerçeve malzemesi krom-nikel paslanmaz çelik içeriyorsa, onu daldırmak en iyisidir. Ama çelik olduğu için, işlenmesi zor. Para ile tedavi kolaylaştırılmıştır.

Alüminyum çerçeve: Alüminyum çerçeveler, herhangi bir kaplama olmadan kullanılabilir ve galvanik olabilir. Sertliği nedeniyle esnek değildir ve çok kırılgandır. Gerçek optik özellikler içermeyen karışımlardan yapılmıştır. En önemli özellik, çok çabuk kırılmasıdır. Onlar takılamaz ve tamir edilemezler. Bunlar çok hafif karelerdir.

Titanyum Çerçeveler: Çerçevelerde kullanılan diğer metallerden% 50 daha hafif ve% 20 daha esnektir. Çelikten daha dayanıklıdır, çünkü% 100 aşınmaya dayanıklıdır. Cildi asit olan veya kimyasallarla çalışan insanlar için iyi bir seçimdir. Çünkü vücut tuzları ve oksitleyici asitlerle reaksiyona girmez. Renk değiştirmez ve aşınmaz, ancak fiyatı yüksektir. Titanyum çerçevelerin ayarlanması ve düzeltilmesi sırasında, kaynak bölgelerine kuvvet uygulanmalı ve aşırı yüklenmemelidir.

Nikel kaplı çerçeveler: Korozyona dayanıklıdır. Ayarlaması kolay

Bakır-Nikel-Kalay Kaplamalı Çerçeveler: Köprüler, tutamaklar gibi parçalarda kullanılır çünkü kırılmaya karşı yüksek direnç gösterir.

Nikel-Bakır-Demir-Manganez Çerçeveleri: Paslanmaya karşı dayanıklıdır ve alaşım ve emaye ile kaplanabilir. Köprüler, tutamaklar ve menteşeler gibi parçaların üretiminde kullanılır.

Akıllı Metal (Bellek Metal) kaplama çerçeveleri: Titanyum ve nikel alaşımı. Bu çerçeveler bir kazadan sonra bükülüp bükülür, ancak geri yüklenebilir.

PLASTİK GÖZLÜKLERİN ÇERÇEVELERİ
Tabii ki, plastik ve plastik çerçeveler, ısı tabakasının plastik gerilmesinden ve daha sonra orijinal hallerine geri döndürülür. Alerjik olmamalı, kırılgan olmamalı, şekil alma kabiliyetine sahip olmalıdır.

Doğal plastik çerçevelerden yapılmıştır: Boynuz ve kaplumbağanın kabuklarından yapılmıştır. Bunlar seri üretim yöneticileridir. Genellikle süsleme için kullanılırlar.

Termo Plastik Çerçeveler: Esnek ve esnektir ve kauçuk ve kauçuk içerir. Hammaddeler geri dönüştürülemez.

Termoset plastik çerçeveler: termo plastikten daha sert. Tekrar ısıtıldığında, malzemenin şekli geri dönüştürülebilir. Plaka, bir plastik freze sistemi ile işlenebilir ve enjeksiyon sistemi, yüksek basınç kalıbı altında erimiş plastiğin oluşturulmasıyla oluşturulur. Dayanıklılık ve kalite açısından taşlama sistemi tercih edilir.

Selüloz Nitrat Çerçeveleri: Uygun bir materyal olan selüloz nitrat, birçok istenen özelliğe sahiptir. İşlenmesi ve şekillendirilmesi kolaydır. Parlaması kolaydır. Hava şartlarında kolay deformasyon

Selüloz asetat çerçeveleri: pamuktan elde edilen kimyasal plastikler. Selüloz, nemi emmeye nitrattan daha dirençlidir. Düşük sıcaklıklarda yumuşatır. Bu nedenle, tropikal ve subtropikal iklimlere daha az uyarlanmıştır. Isıtıldığında, soğutulduğunda daha küçük olurlar. Şekil almak kolay. Cilalamak kolaydır. Resimden sonra da renklenebilirler. Genellikle güvenlik gözlüklerinde kullanılır. İyi mekanik mukavemet, yüzey parlatma yeteneği ve statik olmayan özellikler mevcuttur.

Akrilik Reçine Çerçeveler: Bu saydamlığı ek olarak, yüksek stabilite (belirli sayıda stabilizasyonu) ve daha az ısı ile yumuşayan plastik grubudur ve. Şeffaf ve saydam renklerde üretilmektedir. Ancak hava şartlarından dolayı lekeler gözlenir. Laminasyon projesi ile çok renkli bir ton efekti üretmek mümkündür. Çok az ısı ile camın takılmasının kolay olmasına rağmen kırılgandır, hava şartlarından dolayı lekelenmesi tercih edilmez.

Selüloz Selüloz Çerçeveleri: Selüloz asetata yakın bir maddedir ancak asetik asit yerine propronik asit kullanılır. Enjeksiyon yöntemiyle çerçeve üretiminde kullanılır. Üst kısımlarda ve birleşik çerçevelerin diğer kısımlarında uzun yıllar kullanılmıştır. Boyama, füzyon sonrası boyama sırasında gerçekleştirilir.

Optimal Çerçeveler (Optil): Bu hammadde reçine yapıştırıcıdan yapılır ve bu tutkalın kalıba dökülmesiyle ısıtılır. Çerçevenin ön kısmı ve sap ayrı ayrı yapılır. Menteşeler döküm sırasında sabittir. Isıtıldığında kolayca eğin. Diğer hammaddelere göre daha hafif 180 ° olur ve CR39, lenslere uygulanan yöntemle boyanır. Polisaj ve polisaj poliüretan banyoya daldırılarak yapılır. Alerjik değildir.

Naylon çerçeveler (P.A.6): Öncelikle güneş gözlüğü, spor gözlükleri ve güvenlik gözlüklerinde kullanılır. Enjeksiyon yöntemiyle çerçevenin üretimi levhadan daha uygundur. Boya daha sonra yapılır. Sonuç olarak, boya iyi emilmez, bu yüzden zamanla yayılacaktır. Kolayca sert, kırılgan, yanıcı. İşlemek ve ayarlamak zordur.

XELEX Çerçeveler: İstenen şekli herhangi bir ısıtma işlemi olmadan verilebilir. Genellikle çocuk gözlüklerinde kullanılır. Çünkü kırılması kolay değil. Ve ayarlamak kolaydır.

NYLT çerçeveleri: Optil ile aynı özellikler. Fakat NYLT bozulabilir. Uzatılabilirliği nedeniyle yanıcı, kolay ayarlanabilen ve tedavi edilen bir üründür.

Selüloz Pianate Çerçeveleri: Bu malzemeden yapılmış çerçeveler hafiftir, alerjik değildir. Kararsız (istikrarlı). Dış etkiler renksiz olabilir. Aşırı ısınma çerçeveye zarar verir. Büyüdüğünde yaşlı büyümez. Lensi monte ederken daha az sıcaklık gerektirir.

Kopolit ve Polyamid Çerçeveler: Çok hafif, dayanıklı, çizilmeye karşı dayanıklı ve esnektir. Çeşitli naylon karışımları, alerjik olmayan çerçeveler üretmek için enjeksiyonla kalıplanmıştır.

Karbon fiber çerçeveler: Dayanıklı. Verilen formu koru. Sıcak havalarda etkilenmez. Hammadde siyahtır, bitmiş ürün opaktır ve şeffaf değildir. Plastik malzemeye karbon tozu ekleyerek elde edilir. Enjeksiyon kalıplıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir