Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlüklerinizi her gün temizlemek, gözlük çizilmelerini ve diğer göz hasarlarını önlemek için iyi görünmelerini önlemenin en iyi yoludur. Ancak gözlük camı nasıl temizlenir düşünüldüğünde iyi ve kötü davranışlar var. Gözlüklerin merceklerini çizmeden, daha fazla zarar vermeden temizlemek için bu ipuçlarını izleyin. Buradaki ipuçları güneş gözlüğü, güvenlik gözlükleri, spor gözlükleri için de kullanılabilir.

Sabunla temizlik ve su ile durulama

Ellerinizi iyice yıkayın ve kurutun. Gözlüklerinizi temizlemeden önce ellerinizin kir, toz, sıvı veya objektife aktarılabilen başka yabancı nesneler içermediğinden emin olun. Sabunsuz sabun ellerinizi yıkamak için kullanılabilir, ancak bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi tiftiksiz bir havluyla kurutmayı ihmal etmeyin.

Gözlerinizi ılık su altında yıkayınız. Bu, camdaki toz ve diğer kirlerin camlardaki yerinden çıkarılmasının en etkili yoludur. Bu, lenslerinizi temizlerken çizikleri önler. Suyun yüksek sıcaklıklarda kullanılması bazı gözlüklerin lens korumasına zarar verebilir. Bu nedenle, çok yüksek sıcaklıklarda su kullanmaktan kaçının.

Tüm lenslere losyon olmayan bulaşık deterjanı küçük bir damla şeklinde uygulayın. Birçok bulaşık deterjanı (deterjanlar olarak adlandırılır) oldukça yoğundur. Bu nedenle, parmak ucunuza sadece bir veya iki damla az miktarda sıvı uygulayabilirsiniz. Sadece eller için losyon veya nemlendirici içermeyen markalar kullanın.
Objektifin her iki tarafını çerçevenin her iki tarafına birkaç saniye süreyle hafifçe ovalayın. Sadece nazal pedleri değil, aynı zamanda kulaklarınızın arkasındaki sapların uçlarını da içeren her parçayı temizleyin. Gözlük köprüsünün, toz, kir ve cilt yağlarının birikebileceği lensin (lens, cam) kenarları tarafından düzgün şekilde temizlendiğinden emin olun.

Çerçevenin her iki tarafını da gözlük camlarıyla yıkayın. Sabun lekelerini tamamen temizlemezseniz, lens kuruduğunda lekeler bırakacaksınız. Bundan kaçınmak için, tüm sabun izlerini temizleyin ve gözlüklerden çıkarın.
Sıçramayı önlemek için gözlükleri hafifçe sallayın. Gözlükleri hafifçe sallayın, fazla suyu bardaklarınızdan boşaltın. Ardından merceklerin temiz olduğundan emin olun. Gözlüklerinizi takarak kontrol edebileceğiniz gibi, çeklerinizi dikkatli bir şekilde tamamlayabilirsiniz çünkü gözlükleri elinizde inceleyerek tamamen kusursuzdur.

Lensleri ve çerçeveyi tiftiksiz havlularla iyice kurulayın. İnce camları temizlemek için kullandığınız pamuklu havlu en iyi seçimdir. Havlunun tamamen temiz olduğundan emin ol. Havlunun liflerinde tutulan kir veya kir, lenslerinizi (cam, lensler) çizebilir. Ayrıca, havludaki cilt yağları veya losyonlar lensleri lekeleyecektir.

Lensleri tekrar kontrol edin. Gözlük camlarında, yani objektiflerde lekeler veya lekeler varsa, bunları temiz bir mikrofiber bezle temizleyin. Mikro fiber olarak adlandırılan tüysüz kumaşlar çoğu optik mağazada veya fotoğraf dükkanında bulunur. Onları neredeyse her markanın pazarında bile satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir